Wychowanie patriotyczne i obywatelskie pełni bardzo ważną rolę w polskim szkolnictwie. Kształtowanie postaw patriotycznych odbywa się podczas zajęć lekcyjnych, ale także poprzez realizację dodatkowych działań. W minionym tygodniu, a dokładnie 6 października 2021 r. w kościele Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bobach odbył się koncert pieśni patriotycznych.
Wspomnianą inicjatywę podjęła Szkoła Podstawowa w Bobach Kolonii uczestnicząc w projekcie „Dźwięki Wolności z fundacją PZU”. Szkoła została zakwalifikowana do projektu spośród prawie 100 zgłoszeń jako jedna z 10 placówek przez organizatora Stowarzyszenie Wschód Kultury.
Ten wspaniały koncert przyczynił się do popularyzacji najbardziej wartościowych muzycznie i literacko utworów, zachęcał do śpiewania, rozpowszechnił wśród uczestników pieśni patriotyczne te popularne oraz mniej znane. Wysłuchaliśmy, m.in. „Warszawiankę”, „Pałacyk Michla”, „Dziękuję, że jesteś”, „Prząśniczka”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Polonez 3 maja”, „Obrona Warszawy”, „Miejcie nadzieję”, „O mój rozmarynie” oraz „Elegia o …(chłopcu polskim)”.
Była to lekcja śpiewu i historii, która dostarczyła wielu wzruszeń i poprowadziła nas od rozbiorów po czasy współczesne. Był to tez hołd złożony tym, którzy oddali swoje życie za to byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.
W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Bobach Kolonii oraz szkół z terenu parafii w Bobach: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Moniakach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Chruślankach Józefowskich oraz Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Chruślinie. Gościliśmy również Burmistrza Urzędowa Pana Pawła Dąbrowskiego.
W imieniu wszystkich uczestników składamy podziękowanie Księdzu Dziekanowi Bogdanowi Kudelskiemu za możliwość zorganizowania koncertu w parafialnej świątyni.
To niepowtarzalne widowisko zawdzięczamy Zespołowi Stowarzyszenia Wschód Kultury w składzie: Monika Szymczyk - śpiew, Mateusz Obroślak – śpiew, Emilia Siepkowska – skrzypce, Natalia Kozub – altówka, Izabela Zagórska – wiolonczela, Aleksander Resiak – kontrabas, Alfred Kędziora – fortepian, Józef Obroślak – słowo. Aranżacje i opracowanie utworów – Aleksander Resiak. Monika Węcławska