- zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022r. poz. 2519 ze zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z powyższym właściciele nieruchomości, którzy jeszcze nie złożyli zgłoszenia zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków proszeni są o złożenie załączonego druku do Urzędu.
- zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2, 3a i 3b w/w ustawy na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej, jeżeli istnieje, a w przypadku braku kanalizacji wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
- zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, obowiązani są do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi
Na terenie Gminy Urzędów w najbliższym czasie rozpocznie się cykl kontrolny w tym przedmiocie przypadający na lata 2023-2024. Kontrola będzie polegać na sprawdzeniu zawartej umowy z przedsiębiorcą oraz okazaniu dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu nieczystości ciekłych.
Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Urzędów ustala się minimalną częstotliwość usuwania nieczystości ciekłych:
¾ ze zbiorników bezodpływowych – nie rzadziej niż dwa razy do roku
¾ z osadników przydomowych oczyszczalni ścieków - z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji danej oczyszczalni, a w przypadku jej braku nie rzadziej niż raz na rok.
Informujemy, że osoby które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków powinny to uczynić niezwłocznie.
Uwaga:
Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 2d w/w ustawy, kto utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli, o której mowa w art. 6 – podlega karze grzywny.