Gmina Urzędów stanowi centralny punkt podregionu Wyżyny Lubelskiej, jakim są Wzniesienia Urzędowskie.
Gmina leży w kotlinie, jaką we Wzniesieniach Urzędowskich wyżłobiła rzeka Urzędówka. Obrzeża kotliny są łagodnie sfalowane, z wyjątkiem niektórych zboczy nad Urzędówką oraz jarów wyżłobionych przez wiosenne wody. Wzniesienia Urzędowskie to mezoregion fizjograficzny, stanowiący południowo – zachodnią część Wyżyny Lubelskiej.
Najwyższe wzniesienie na obszarze gminy góruje nad wsią Leszczyna (257 m n.p.m.), najniższy punkt znajduje się we wschodniej części przedmieścia Bęczyn (176 m n.p.m.)
Budowa geologiczna gminy Urzędów należy do najbardziej urozmaiconych na Lubelszczyźnie. Pod względem geologicznym Urzędów położony jest na Płaskowyżu Urzędowskim, charakteryzującym się znaczną różnicą wysokości względnych.
Płaskowyż w okolicy Urzędowa przecina dolina, którą płynie od wschodu rzeka Urzędówka. Jej początek znajduje się za Wilkołazem i biegnie przez: Wilkołaz, Ostrów, Popkowice, Skorczyce, Urzędów, Dzierzkowice i tam wpada do rzeki Wyżnicy a wraz z nią do Wisły.
Zbocza doliny Urzędówki przecinają m.in. następujące wąwozy: Dół Nawoźny, Piorunowy, Wierzbicki i inne.
Na powierzchni Wzniesień Urzędowskich zachowały się resztki osadów morza mioceńskiego w postaci piaskowców i wapieni, miejscami zalega less.
Ukształtowanie terenu sprzyja eksploracji turystycznej - obszar dostępny jest dla przeciętnie wykwalifikowanego turysty. Wykorzystywany być może do różnych form i typów turystyki (w tym np. turystyki rodzinnej), jak: piesza, rowerowa, wędrówek grupowych.