Od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. odbiorcy ogrzewający dom energią elektryczną mogą składać wnioski o dodatek elektryczny.
Poniżej przedstawiamy obowiązujące zasady przyznania dodatku:
Urządzenia dające prawo do dodatku elektrycznego:
- pompy ciepła,
- piece akumulacyjne,
- bojlery (tylko gdy oprócz ogrzewania wody służyć również do ogrzewania domu).
Wpis urządzenia na prąd do CEEB a dodatek elektryczny
Warunkiem otrzymania dodatku do prądu jest zgłoszenie albo wpis tego urządzenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Z danych z CEEB musi wynikać, że jest to główne źródła ogrzewania gospodarstwa domowego.
Do ewidencji CEEB można zgłosić też np. podgrzewacze gazowe przepływowe. Są to jednak urządzenia na gaz. Więc nie można uzyskać na nie dodatku elektrycznego.
UWAGA! Wpisanie urządzenia do CEEB (jako głównego źródła ogrzewania) musi mieć miejsce do 11 sierpnia 2022 r. Po tej dacie prawo do dodatku daje tylko wpis w odniesieniu do nowych domów albo mieszkań.
Przykład
Rodzina ma w domu piec węglowy oraz bojler elektryczny (główne źródła ogrzewania). W maju 2022 r. wykreślili z CEEB piec węglowy z uwagi na uchwałę antysmogową. Przez niedopatrzenie rodzina nie dokonała równoległej aktualizacji wpisu w CEEB wskazując bojler jako główne źródło ogrzewania domu. Pomimo, że faktycznie urządzenie to było tak używane. Wniosek o zmianę wpisu złożono 20 sierpnia 2022 r. W efekcie rodzina nie ma prawa do:
- dodatku węglowego (bo wykreśliła piec węglowy z CEEB w maju 2022 r.)
- dodatku elektrycznego (bo zgłosiła bojler jako główne źródło ogrzewania po 11 sierpnia 2022 r.).
Dodatek elektryczny a fotowoltaika
Osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę nie otrzymają dodatku elektrycznego.
Tak stanowi art. 26 ust. 2 ustawy o dodatku elektrycznym. Przepis wprowadza takie zasady:
„W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.”
Jeden dodatek elektryczny, na jeden adres
Jeżeli z bojlera, pompy ciepła, pieca elektrycznego do ogrzewania domu korzysta kilka rodzin, to i tak przysługuje jeden dodatek do prądu. Na jeden adres, można otrzymać tylko jeden dodatek. Obowiązują tu następujące zasady:
- W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek elektryczny przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.
- W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.
- W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Podstawa prawna to art. 27 ustawy o dodatku elektrycznym.
Zasady te są takie same jak przy dodatku osłonowym, do pelletu, gazu LPG, drewna, oleju opałowego i dodatku węglowym.
W październiku 2022 r. parlament wprowadził na zasadzie wyjątku możliwość otrzymania kilku dodatków węglowych na jeden adres. Takiego rozwiązania nie ma w odniesieniu do dodatku elektrycznego.
Gospodarstwo domowe a dodatek elektryczny
Dodatek do użytkowanego bojlera otrzyma gospodarstwo domowe. Pod pojęciem tym prawo rozumie:
1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)
2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Dodatek elektryczny a najemcy:
Dodatek elektryczny mogą otrzymać najemcy. Nie trzeba być właścicielem nieruchomości ogrzewanej prądem. Zasady te są takie same jak w dodatku węglowym i dodatku do pelletu, oleju opałowego, gazu LPG i drewna.
Wysokość dodatku elektrycznego:
Podstawowa kwota dodatku do prądu to 1000 zł. Natomiast podwyższony dodatek elektryczny, to 1500 zł. Otrzymają go osoby, które w 2021 r. zużyły 5000 kWh.
Podstawa prawna to art. 29 ust. 2 ustawy:
„W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny, wynosi 1500 zł”.
Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek elektryczny?
Wniosek można złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Urzędowie ul. Rynek 26, przesłać pocztą, lub złożyć przez Internet (ePUAP i Profil zaufany).
Dodatek elektryczny a dodatek węglowy
Nie można dostać jednocześnie dodatku do prądu i dodatku węglowego. Wyłączenie dotyczy też dodatków do pelletu, oleju, gazu LPG i drewna.
Odpowiedzialność karna
Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.