W tym roku mija dokładnie 80 lat od mordu, jaki na mieszkańcach wsi Skorczyce, dokonali Niemcy. Z tej okazji w minioną niedzielę uczciliśmy pamięć tych mieszkańców. Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej Popkowice na czele z księdzem proboszczem Andrzejem Mizurą, Ośrodek Kultury oraz Burmistrz Urzędowa wspólnie zorganizowali widowisko historyczne, które odtworzyło klimat tamtych dni na urzędowskiej ziemi. Odbyła się także uroczysta msza święta w intencji pomordowanych przy Kapliczce pobudowanej ku ich pamięci oraz konferencja połączona z wystawą. Wszystko dzięki udziałowi parafii w programie Samorządu Województwa Lubelskiego WARTO BYĆ POLAKIEM.
Pamięć o wrześniowych wydarzeniach jest stale żywa wśród mieszkańców Skorczyc i okolic. W tym roku z okazji 80 rocznicy mszę święta poprzedziła konferencja naukowa, podczas której dr Anna Wnuk-Bednarczyk naświetliła historię Skorczyc oraz wydarzenia z września 1943 roku. Po mszy złożono też kwiaty i zapalono znicze pod tablicą z nazwiskami mieszkańców, którzy wtedy zginęli.
- Tym, którzy tu zginęli, którzy tak boleśnie doświadczyli wojny i lat niewoli, którzy odeszli za wcześnie, winni jesteśmy pamięć – podkreślał Paweł Dąbrowski, burmistrz Urzędowa.
Z zaproszonych gości głos zabierali m.in.: poseł Kazimierz Choma, radni wojewódzcy Anna Baluch i dr Marek Kos, asystent europoseł Beaty Mazurek Michał Stawiarski, wicestarosta kraśnicki Andrzej Misztal.
O godz. 13 zgromadzeni obejrzeli rekonstrukcję tamtych wydarzeń. Jej inicjatorem był proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Popkowicach, ks. Andrzej Mizura.
Okoliczni mieszkańcy przy udziale grupy rekonstrukcyjnej odtworzyli Skorczyckie wydarzenia wcielając się w poszczególne role. Wywołały one w widzach wiele emocji. Widowisko przyciągnęło do Skorczyc bardzo wiele osób, które nagrodziły brawami wszystkich tych, którzy przyczynili się do zrealizowania tego widowiska.
W organizację imprezy włączyły się także Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich, członkowie Stowarzyszenia Sokół, żołnierze WOT, Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach.