W niedzielę 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego w Urzędowie miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego bitwę I Brygady Legionów z wojskami rosyjskimi, którą stoczono w lipcu 1915 roku w Urzędowie. Mural powstał na podstawie obrazu polskiego malarza i oficera Wojska Polskiego Zygmunta "Bitwa I Brygady Legionów z wojskami rosyjskimi w Urzędowie w lipcu 1915 roku („Belina pędzi Moskali z Urzędowa)” upamiętniającego właśnie bitwę pod Urzędowem.
Malowidło znajduje się na jednej ze ścian budynku Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w centrum Urzędowa. Jego twórcą jest Arkadiusz Andrejkow. Wszystko to dzięki współpracy z Samorządem Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem” Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Beneficjentem i realizatorem tego projektu był Ośrodek Kultury w Urzędowie.
Uroczystości odsłonięcia muralu poprzedziła msza święta w urzędowskim kościele odprawiona w intencji ojczyzny. Uczestniczyły w niej władze naszego samorządu wraz z Pawłem Dąbrowskim, burmistrzem Urzędowa na czele, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Urzędowa.
Następnie na przykościelnym placu tuż obok pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego i nieopodal budynku, na którym namalowany został mural miały miejsce oficjalne wystąpienia.
Podczas rozpoczęcia zgromadzonych powitał Paweł Dąbrowski, burmistrz Urzędowa, który w skrócie zaprezentował sylwetkę Zygmunta Rozwadowskiego, twórcy dzieła na podstawie, którego powstał urzędowski mural. Głos do zgromadzonych uczestników wydarzenia skierowali też zaproszeni goście m. in. prof. Marian Surdacki, prezes Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej, Andrzej Rolla, starosta kraśnicki, Kazimierz Choma, poseł na Sejm RP oraz Anna Baluch, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, która reprezentowała Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego.
Kolejnym i najważniejszym punktem był już sam fakt odsłonięcia muralu. Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów w miejscach szczególnej pamięci tj. pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Aniele Wolności, przed pomnikiem Orląt Lwowskich. Tradycyjnie też delegacje udały się na mogiłę legionistów poległych w czasie bitwy pod Urzędowem w roku 1915 oraz w miejsce upamiętnienia Tadeusza Kościuszki.