Wstęp
Gmina Urzędów wraz z terenami inwestycyjnymi tworzą lokalizacje, która pod wieloma względami może okazać się niezwykle atrakcyjna. Inwestorzy znajdą tu działki zlokalizowane z dala od zabudowy mieszkaniowej, przy których zaplanowana jest budowa nowej drogi powiatowej.
Samorząd Gminy Urzędów od wielu lat inwestuje w rozwój infrastruktury co sprzyja poprawie warunków życia mieszkańców i ciągłemu wzrostowi aktywności gospodarczej.
Gmina posiada duży potencjał społeczno – gospodarczy, który łącznie z dostępnością wykwalifikowanej kadry z różnorodnych dziedzin zawodowych wraz z możliwością współpracy z innymi firmami co daje gwarancję satysfakcji dla wszystkich tych, którzy właśnie tutaj zechcą zainwestować i rozwijać swój biznes.
Charakterystyka Gminy Urzędów
Gmina Urzędów usytuowana jest w południowo zachodniej części województwa lubelskiego, w północnej części powiatu kraśnickiego.
Graniczy z gminami:
Józefów (od zachodu),
Opole Lubelskie (od północnego- zachodu),
Chodel (od północy),
Borzechów (od północnego- wschodu),
Wilkołaz (od wschodu),
Kraśnik (od południa),
Dzierzkowice (od południowego- zachodu).
Gmina zajmuje powierzchnię 11.906 ha i jest jedną z największych gmin
w powiecie kraśnickim. Podzielona jest na 22 sołectwa.
Liczy 8223 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 69 osób na 1 km2.
Obszar gminy jest lekko rozciągnięty w kierunku wschód-zachód. Gmina ma charakter typowo rolniczy. Główną specjalizacją w rolnictwie jest uprawa owoców miękkich.
Na terenie gminy Urzędów występują złoża piasku i gliny. Korzystne uwarunkowania środowiskowe powodują, iż poza produkcją rolną możliwy jest rozwój agroturystyki.
Przez obszar gminy przebiega droga wojewódzka nr 833 Kraśnik - Chodel.
Urzędów jest położony w niedalekiej odległości:
od Lublina – 50 km,
od Kraśnika - 10 km,
a od Opola Lubelskiego - 28 km.
Gmina posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną w zakresie dróg, wodociągów, gazyfikacji, elektryfikacji i telekomunikacji w tym Internetu szerokopasmowego (sieć światłowodowa) oraz częściowo w zakresie sieci kanalizacyjnej.
Ukształtowanie powierzchni
Gmina Urzędów stanowi centralny punkt podregionu Wyżyny Lubelskiej, jakim są Wzniesienia Urzędowskie.
Wzniesienia Urzędowskie to mezoregion fizjograficzny, stanowiący południowo – zachodnią część Wyżyny Lubelskiej.
Najwyższe wzniesienie na obszarze gminy góruje nad wsią Leszczyna (257 m n.p.m.), najniższy punkt znajduje się we wschodniej części przedmieścia Bęczyn (176 m n.p.m.)
Budowa geologiczna gminy Urzędów należy do najbardziej urozmaiconych na Lubelszczyźnie. Pod względem geologicznym Urzędów położony jest na Płaskowyżu Urzędowskim, charakteryzującym się znaczną różnicą wysokości względnych.
Na powierzchni Wzniesień Urzędowskich zachowały się resztki osadów morza mioceńskiego w postaci piaskowców i wapieni, miejscami zalega less.
Ukształtowanie terenu sprzyja eksploracji turystycznej - obszar dostępny jest dla przeciętnie wykwalifikowanego turysty. Wykorzystywany być może do różnych form i typów turystyki (w tym np. turystyki rodzinnej), jak: piesza, rowerowa, wędrówek grupowych.
Klimat
Obszar gminy Urzędów leży w obrębie wpływów klimatu kontynentalnego, charakteryzującego się upalnymi latami i mroźnymi zimami.
Gminę charakteryzuje duże nasłonecznienie. Gmina należy do obszarów
o korzystnym klimacie do produkcji rolniczej, świadczy o tym średni wskaźnik bonitacji agroklimatu dla analizowanego obszaru - 11,0 pkt. w skali 15–sto punktowej. Na terenie gminy podobnie jak i na terenie całego województwa lubelskiego przeważają wiatry zachodnie.